ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یا ایمونوانکولوژی یا درمان هدفمند سرطان موضوعی است که در سال‌های اخیر مطرح شده و امید درمان را به مبتلایان سرطان بازمی‌گرداند.

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نوعی از درمان سرطان است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.

سیستم ایمنی بدن به شما کمک می کند تا با عفونت ها و سایر بیماری ها مقابله کنید. این سیستم از گلبول های سفید خون و اندام ها و بافت های سیستم لنفاوی تشکیل شده است.

ایمونوتراپی درمانی است که از سیستم ایمنی خود فرد برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. ایمونوتراپی می تواند نحوه کار سیستم ایمنی را تقویت یا تغییر دهد تا بتواند سلول های سرطانی را پیدا کند و به آن ها حمله کند. اگر برنامه درمانی شما شامل ایمونوتراپی است، دانستن نحوه کار آن و انتظار چه چیزی می تواند به شما کمک کند. تا برای درمان آماده شوید و تصمیمات آگاهانه ای در مورد مراقبت خود بگیرید.

نحوه استفاده از ایمنی درمانی برای درمان سرطان

ایمونوتراپی درمانی است که از بخش های خاصی از سیستم ایمنی فرد برای مبارزه با بیماری هایی مانند سرطان استفاده می کند. این کار را می توان به چند روش انجام داد:
تقویت کننده یا تقویت کننده، دفاع طبیعی سیستم ایمنی بدن شما است بنابراین یافتن و حمله به سلول های سرطانی سخت تر یا هوشمندانه تر عمل می کند.
ساخت موادی در آزمایشگاه که درست مانند اجزای سیستم ایمنی هستند. استفاده از آن ها برای کمک به بازیابی یا بهبود نحوه عملکرد سیستم ایمنی شما برای یافتن و حمله به سلول های سرطانی
در چند دهه اخیر ایمونوتراپی به بخش مهمی از درمان برخی از انواع سرطان تبدیل شده است. درمان های جدید ایمونوتراپی در حال آزمایش و تایید هستند و روش های جدید کار با سیستم ایمنی با سرعت بسیار زیادی کشف می شوند.

انواع ایمونوتراپی سرطان

مهارکننده های نقطه ای:

این داروها اساسا  brakes را از سیستم ایمنی می گیرند که به آن در تشخیص و حمله به سلول های سرطانی کمک می کند.

درمان گیرنده آنتی ژنی (CAR):

در این روش  برخی از T-cell ها را از خون بیمار می گیرد، آن ها را با یک ویروس خاص مخلوط می کند که باعث می شود T-cell ها یاد بگیرند چگونه به سلول های تومور متصل شوند. سپس سلول ها را به بیمار می دهد تا بتوانند آن ها را پیدا کنند، به آن ها متصل شوند و سرطان را بکشند.

سیتوکین ها:

در این درمان از پروتئین های سیتوکین ها (small که پیام هایی را بین سلول ها حمل می کنند)برای تحریک سلول های ایمنی برای حمله به سرطان استفاده می شود.

ایمونوگلوبولین ها:

این گروه از داروها به طور کلی بخش هایی از سیستم ایمنی را برای درمان انواع خاصی از سرطان تقویت می کنند.

واکسن های سرطان:

واکسن ها موادی هستند که برای شروع واکنش ایمنی در برابر برخی بیماری ها در بدن قرار می گیرند. ما معمولا آن ها را به افراد سالم برای کمک به پیش گیری از عفونت ها می دهیم. اما برخی واکسن ها می توانند به پیش گیری یا درمان سرطان کمک کنند.

آنتی بادی های مونوکلونال (mAbs یا MoAbs):

این ها نسخه های دست ساز پروتئین های سیستم ایمنی هستند. mAbs می تواند در درمان سرطان بسیار مفید باشد. زیرا می تواند برای حمله به بخش بسیار خاصی از یک سلول سرطانی طراحی شود.

ایمونوتراپی

دکتر پیام آزاده

در توضیح این موضوع گفت: این به آن معناست که سلول‌های توموری که هدفمند و هوشمند، ایمنی بدن را به گروگان می گیرد . حتی آنها را سرباز خودشان می‌کنند را با این روش درمانی می‌شکنیم و علاوه بر آن حلقه محافظ سرطان را که توسط ایمنی بدن به وجود آمده را نیز فعال می‌کنیم.

در حوزه سرطان روز به روز داروهای جدیدی تولید می‌شود و این موضوع افق روشن‌تری برای علاج سرطان‌های لاعلاج پیش روی ما قرار می‌دهد.  این موضوع سبب می‌شود که تابویی که سرطان ایجاد کرده، از بین برود.

آزاده تصریح کرد: امیدواریم که تا سال آینده خط تولید یکی از داروهای ایمونوتراپی در کشور ما راه‌اندازی شود.

درمان هدفمند

آزاده در توضیح درمان هدفمند سرطان خاطرنشان کرد: وقتی بیمار سرطانی شیمی‌درمانی می‌شود، همه سلول‌های بدن هدف قرار می‌گیرند. موهای فرد می‌ریزد و بدن وی زخم می‌شود. از سوی دیگر دستگاه گوارش وی به‌هم می‌ریزد و در واقع قسمت خاصی در درمان دنبال نمی‌شود و همه قسمت‌های بدن را هدف قرار می‌دهد.

ایمونوتراپی

درمان هدفمند است و تنها به سراغ سلول‌های سرطانی می‌رود و دیگر فرد در این روش دچار مشکلات جانبی نمی‌شود. می‌توان در تعریف آن گفت یک دنیای دیگر در برابر درمان سرطان ایجاد می‌کند و جهشی بزرگ در درمان سرطان است.

ایمونوتراپی به عنوان انقلابی در درمان سرطان

اکنون تولید داروهای ضد سرطان در ایران در حوزه‌های شیمی‌درمانی،‌هورمون‌ درمانی و هدفمند موفقیت بسیار بزرگی داشته که نتایج بسیار مطلوبی را به همراه خواهد داشت.