تغذیه سالم می توانید خطر ابتلا به بسیاری از انواع رایج سرطان را کاهش دهید.پیشگیری سرطان امکان پذیر است .

داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

یک وعده غذایی باید شامل چه مواردی باشد؟وقتی به خوردن یا پختن یک غذا فکر می کنید، به این فکر کنید که هر غذا چقدر فضایی را در بشقاب یا ظرف شما اشغال می کند.

¼ بشقاب کربوهیدرات

¼ بشقاب پروتئین

½ بشقاب سبزیجات

وزن مناسب

میوه و سبزیجات

برای داشتن تغذیه سالم میوه و سبزیجات بیشتری بخوریدمیوه ها و سبزیجات باید بخش بزرگی از چیزی که هر روز می خورید را تشکیل دهند.

بنابراین به آنها به عنوان ستاره های بشقاب فکر کنید. هنگام برنامه ریزی یک وعده غذایی، با سبزیجات یا سالادهایی که می خواهید بخورید شروع کنید و سعی کنید حداقل نیمی از بشقاب یا کاسه شما را پر کند.

مقدار زیادی غلات سبوس دار و غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنیددر مرحله بعد، به کربوهیدرات‌هایی فکر کنید که فیبر بالایی دارند و می‌خواهید با سبزیجاتتان مصرف کنید. بنابراین سعی کنید نوع غلات کامل مانند ماکارونی قهوه ای یا برنج قهوه ای را انتخاب کنید. اینها می توانند به شما کمک کنند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. و اگر به دنبال یک میان وعده در بین وعده های غذایی هستید، می توانید چیپس را با پاپ کورن ساده عوض کنید.

منابع سالم پروتئین بخورید و کمتر گوشت فرآوری شده و قرمز مصرف کنیددر نهایت به افزودن مقداری پروتئین به وعده غذایی خود فکر کنید. این می تواند گوشتی مانند مرغ تازه یا حبوبات مانند عدس و لوبیا یا ماهی باشد. خوردن گوشت های فرآوری شده و قرمز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش دهد، بنابراین سعی کنید تعداد دفعات مصرف آنها را محدود کنید.

لبنیات

در تغذیه سالم همچنین می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم متعادل باشدلبنیات مانند شیر و ماست می تواند منبع خوبی از پروتئین، کلسیم و سایر ویتامین ها باشد. اما مقدار چربی و قند بستگی به آنچه می خورید دارد. سعی کنید تا حد امکان گزینه های کم قند و کم چربی را انتخاب کنید.

غذاهای گاه به گاه

در تغذیه یالم چیزهایی هستند که می توانیم هرازگاهی بخوریم، اما نباید هر روز بخش بزرگی از رژیم غذایی ما را تشکیل دهند. این غذاها ممکن است برای همه کمی متفاوت باشند اما چیزهایی مانند کیک، شکلات، بیسکویت و چیپس هستند. آنها اغلب قند، چربی یا نمک بالایی دارند.

غذاهای روزمره

 یکی از راه‌های فکر کردن در مورد آن، «غذاهای روزانه» و «غذاهای گاه به گاه» است. این در مورد قوانین سختگیرانه یا هرگز خوردن غذاهای کمتر سالم نیست، بلکه در مورد داشتن تعادل خوب است. ممکن است تعجب کنید که چه مقدار قند در برخی از غذاهای روزمره فعلی شما وجود دارد. ما نباید بیش از 7 قاشق چایخوری شکر در روز بخوریم، اما یک کاسه از برخی غلات می تواند 5 قاشق چای خوری شکر در آن باشد، یک وعده لوبیا پخته می تواند 2 قاشق چایخوری شکر و نصف شیشه سس بولونیز باشد. می توانید تا 4 قاشق چایخوری شکر داشته باشید.