سرطان کولورکتال

غربالگری سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال در صورت تشخیص زودهنگام با غربالگری های مناسب قابل پیشگیری است. با این حال، تقریباً از هر 3 بزرگسال، 1 نفر در مورد غربالگری سرطان کولورکتال به روز نیست. میزگرد ملی سرطان کولورکتال، نرخ غربالگری ملی را 67.9 درصد گزارش می کند، که بسیار کمتر از هدف 80 درصد از کل بزرگسالان واجد شرایط غربالگری شده است. کولونوسکوپی از دیرباز روش ترجیحی غربالگری برای بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت بوده است. با وجود چندین آزمایش موثر در حال حاضر، مهم است که وضعیت منحصر به فرد هر بیمار را در نظر بگیرید و گزینه های غربالگری را ارائه دهید که آن نیازهای فردی را برآورده می کند.

بیشتر بدانید :  از روش های درمان سرطان 

چگونه بفهمم کدام تست غربالگری برای من مناسب است؟

هر تست غربالگری مزایا و معایبی دارد. در مورد مزایا و معایب هر آزمایش و تعداد دفعات آزمایش با پزشک خود مشورت کنید. درخصوص اینکه کدام روش غربالگری استفاده شود بستگی به شرایط جسمی و پزشکی و نظر پزشک معالج دارد.

فاکتور های موثر در تصمیم گیری

  • شرایط بیمار
  • وضعیت پزشکی بیمار
  • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان کولورکتال یا پولیپ کولورکتال.
  •  اگر یک سندرم ژنتیکی مانند پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) نماد خارجی یا سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (سندرم لینچ) دارید.
  • منابع موجود برای انجام تست های غربالگری

روش های غربالگری سرطان کولورکتال

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

برای این آزمایش، پزشک یک لوله کوتاه، نازک، منعطف و روشن را در رکتوم شما قرار می دهد. پزشک پولیپ یا سرطان داخل راست روده و یک سوم پایین روده بزرگ را بررسی می کند.

هر چند وقت یکبار: هر 5 سال یا هر 10 سال یکبار با FIT هر سال.

کولونوسکوپی

این روش شبیه به سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر است، با این تفاوت که پزشک از یک لوله بلندتر، نازک، منعطف و روشن برای بررسی وجود پولیپ یا سرطان در داخل راست روده و کل کولون استفاده می کند. در طول آزمایش، پزشک می‌تواند بیشتر پولیپ‌ها و برخی سرطان‌ها را پیدا کرده و از بین ببرد. کولونوسکوپی همچنین در صورت مشاهده موارد غیرعادی در طی یکی از آزمایشات غربالگری دیگر به عنوان یک آزمایش پیگیری استفاده می شود.

هر چند وقت یکبار: هر 10 سال (برای افرادی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ندارند).

سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی):

توموگرافی کامپیوتری (CT) کولونوگرافی که کولونوسکوپی مجازی نیز نامیده می شود، از اشعه ایکس و رایانه برای تولید تصاویری از کل روده بزرگ استفاده می کند که روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود تا پزشک آن را تجزیه و تحلیل کند.

هر چند وقت یکبار: هر 5 سال یکبار.