پیشگیری سرطان

پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان با واکسن HPV

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس رایج است که می تواند باعث 6 نوع سرطان شود. در حالی که هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما واکسنی وجود دارد که می تواند از آن جلوگیری کند.

اگر پسر یا دختر شما بین 9 تا 12 سال دارد، با پزشک خود در مورد واکسن HPV صحبت کنید. این واکسن بی خطر، موثر و طولانی مدت است.

واکسیناسیون کودک شما در سنین توصیه شده می تواند به حفظ سلامت او تا بزرگسالی کمک کند و بهترین راه برای پیشگیری از سرطان HPV در آینده است.

چرا کودک من باید واکسن HPV را دریافت کند؟

عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می تواند باعث ایجاد چندین سرطان شود. عفونت HPV قابل درمان نیست، اما واکسن می تواند به پیشگیری از آن کمک کند. این ویروس آنقدر شایع است که از هر 10 نفر 8 نفر در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. اما بیشتر افراد مبتلا نمی دانند که آلوده شده اند. ما همچنین می دانیم که بیشتر، اما نه همه، عفونت های HPV خود به خود بدون مشکلات سلامتی پایدار از بین می روند. اما نمی دانیم کدام عفونت ها به سرطان تبدیل می شوند.

واکسن HPV می تواند به محافظت از کودکان در برابر 6 نوع سرطان در مراحل بعدی زندگی کمک کند:

سرطان دهانه رحم، گلو، واژن، فرج و مقعد در زنان

سرطان های گلو، آلت تناسلی و مقعد در مردان

همچنین می تواند به پیشگیری از زگیل تناسلی کمک کند.

بهترین راه برای جلوگیری از عفونت HPV واکسینه شدن است. به همین دلیل مهم است که همه کودکان علیه HPV واکسینه شوند.

چه زمانی کودک من باید واکسن HPV را دریافت کند؟

این واکسن به صورت یک سری واکسن تزریق می شود. واکسیناسیون HPV در سنین 9 تا 12 سالگی بهترین کار را دارد.

کودکان و بزرگسالان جوان 13 تا 26 ساله که واکسینه نشده اند یا تمام دوزهای خود را دریافت نکرده اند، باید در اسرع وقت واکسن را دریافت کنند. واکسیناسیون بزرگسالان جوان به اندازه واکسیناسیون کودکان و نوجوانان از ابتلا به سرطان جلوگیری نمی کند.

انجمن سرطان آمریکا واکسیناسیون HPV را برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی کند.

آیا واکسن عوارض جانبی دارد؟ آیا این امن است؟

واکسن HPV بی خطر است. شایع ترین عوارض جانبی واکسیناسیون HPV خفیف است و ممکن است شامل: تب، سردرد، و درد و قرمزی در بازوی محل تزریق واکسن باشد.

گاهی اوقات کودکان و نوجوانان پس از تزریق واکسن، از جمله واکسن HPV، غش می کنند. نشستن یا دراز کشیدن هنگام تزریق ، و ماندن در آن وضعیت برای حدود 15 دقیقه پس از آن، می تواند به جلوگیری از غش کمک کند.

کودکان و نوجوانان مبتلا به آلرژی به مخمر یا آلرژی به هر جزء دیگر از واکسن که باعث آنافیلاکسی می شود، نباید واکسن HPV را دریافت کنند.