ایمونوتراپی سرطان پستان

ایمونوتراپی سرطان پستان برای درمان برخی از انواع سرطان پستان استفاده می شود.ایمونوتراپی استفاده از داروها برای تقویت سیستم ایمنی بدن فرد برای شناسایی و تخریب موثرتر سلول های سرطانی است. این روش معمولاً روی پروتئین های خاصی که در سیستم ایمنی دخیل هستند برای تقویت پاسخ ایمنی کار می کند. این داروها عوارض جانبی متفاوتی از شیمی درمانی دارند.

برخی از داروهای ایمونوتراپی، به عنوان مثال، آنتی بادی های مونوکلونال، به بیش از یک روش برای کنترل سلول های سرطانی عمل می کنند.همچنین ممکن است درمان هدفمند در نظر گرفته شوند. زیرا آنها پروتئین خاصی را روی سلول سرطانی مسدود می کنند تا از رشد آن جلوگیری کنند.

مهارکننده های ایست بازرسی ایمنی برای سرطان پستان

بخش مهمی از سیستم ایمنی، توانایی آن در جلوگیری از حمله به سلول های طبیعی بدن است. برای انجام این کار، از پروتئین‌ها یا «نقاط بازرسی»روی سلول‌های ایمنی استفاده می‌کند. که برای شروع پاسخ ایمنی باید روشن (یا خاموش شوند).

سلول های سرطان سینه گاهی اوقات از این نقاط بازرسی برای جلوگیری از حمله سیستم ایمنی استفاده می کنند. داروهایی که این پروتئین های ایست بازرسی را هدف قرار می دهند، به بازیابی پاسخ ایمنی در برابر سلول های سرطان سینه کمک می کنند.

عوارض جانبی احتمالی مهارکننده های ایست بازرسی ایمنی

عوارض جانبی این داروها می تواند شامل خستگی، سرفه، حالت تهوع، مشکلات پوستی، کم اشتهایی، یبوست و اسهال باشد.سایر عوارض جانبی جدی تر کمتر رخ می دهد.

واکنش های انفوزیون

برخی از افراد ممکن است در حین مصرف این داروها واکنش انفوزیون داشته باشند. این مانند یک واکنش آلرژیک است و می تواند شامل تب، لرز، برافروختگی صورت، راش پوستی، خارش پوست، احساس سرگیجه، خس خس سینه و مشکل در تنفس باشد.

مهم است که در صورت داشتن هر یک از این علائم در حین مصرف این داروها فوراً به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

واکنش‌های خود ایمنی

این داروها یکی از محافظت‌های سیستم ایمنی بدن را از بین می‌برند.

گاهی اوقات سیستم ایمنی شروع به حمله به سایر قسمت های بدن می کند که می تواند باعث مشکلات جدی یا حتی تهدید کننده زندگی در ریه ها، روده ها، کبد، غدد هورمون ساز، کلیه ها یا سایر اندام ها شود.

بسیار مهم است که هر گونه عوارض جانبی جدید را به سرعت به پزشک خود گزارش دهید.