آیا ویتامین A  خطر سرطان را کاهش می دهد

ویتامین A از دو را از طریق غذا به دست می‌آید غذاهای حیوانی و بتاکاروتن و دیگر  کاروتنوئیدهای پیش ساز ویتامین A

برای حفظ سلامت بافت ها به ویتامین A  نیاز است پژوهش‌ها نشان نمی‌دهد که مصرف مکمل ویتامین A در کاهش خطر سرطان نقش داشته باشد و مکمل با دوز بالا خطر سرطان ریه را در افرادی که پیش تر سیگاری بودن افزایش داده است.

آیا ویتامین C خطر سرطان را کاهش می دهد

 ویتامین c در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات خصوصاً پرتقال گریپ ‌فروت و فلفل ها یافت می شود. بسیاری از مطالعات ارتباط بین مصرف غذاهای سرشار از ویتامین Cرا با کاهش خطر سرطان نشان داده اند در صورتی که مصرف مکمل ویتامین C چنین اثری را نشان نداده است.

آیا ویتامین D سرطان را کاهش می‌دهد

بخش از مطالعات نشان می‌دهد مصرف ویتامین D برای پیشگیری از خطر سرطان کولورکتال نقش داشته باشد در افراد بالغ به دریافت روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی در افراد بالای ۷۰ سال به دریافت روزانه ۲۰۰ و ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی نیاز است.

ویتامین دی  از طریق قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب، رژیم غذایی و غذاهای غنی شده با ویتامین دی مثل شیر و غلات و مکمل در اختیار بدن قرار میگیرد. افرادی که به میزان کافی در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار نمی‌گیرند، افراد با پوست تیره، سالمندان و نوزادان شیرخوار در معرض خطر کمبود این ویتامین قرار دارند

آیا ویتامین E  خطر سرطان را کاهش می‌دهد

 آلفا توکوفرول به عنوان فعال ترین شکل ویتامین e در انسان و قوی ترین آنتی اکسیدان شناخته شده محسوب میشود در یک مطالعه بررسی اثر مکمل ویتامین e و سلنیوم در کاهش خطر سرطان پروستات پرداخت مشخص شد این مکمل بیشتر پیشرفت سرطان نمیگیرد مصرف ویتامین ای برای پیشگیری از سرطان و بیماری‌های مزمن مثل بیماری قلبی توصیه نمی شود مصرف ویتامین ای از طریق مواد غذایی مثل مغز و روغن های غیر مفید است و مشاهده شده در کاهش خطر بیماری قلبی نقش دارد