سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان می باشد.

  • پستان­ها در طی سن بلوغ رشد کرده تا بتوانند شیر را برای بچه‌ها تولید کنند.
  • اکثر سرطان‌های پستان در زنان اتفاق می‌افتند و این بیماری شایع‌ترین فرم سرطان در زنان می‌باشد.
  • علت سرطان پستان شناخته شده نیست.
  • سرطان پستان اغلب در مجاری و لوبول‌های شیری ایجاد شده و سپس به سمت بافت چربی پستان گسترش پیدا می‌کند.
  • شما در یک برنامه غربالگری منظم، می‌توانید سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص دهید.
  • سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان است ولی برعکس در مردان بسیار نادر می‌باشد. در زنان بعد از سرطان ریه، دومین عامل مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان را به خود اختصاص می‌دهد. اگرچه در طی سالیان اخیر شیوع و بروز سرطان پستان افزایش پیدا کرده است ولی مرگ‌و‌میر ناشی از این سرطان کاهش واضحی داشته است و این کاهش بخاطر تشخیص زودرس و درمان‌های بهتر است. اطلاعات این کتابچه در مورد سرطان پستان در زنان می‌باشد.

رشد پستان

قبل از بلوغ، پستان پسران و دختران مشابه هم است. هر دو شامل نوک پستان، هاله دور نوک پستان و چربی کم است. در طی بلوغ، هورمون‌های زنانه در دختران افزایش پیدا می­کند که این هورمون‌های زنانه باعث رشد لوبول‌ها، تولید شیر و تجمع چربی در پستان دختران می‌گردد. چربی و بافت‌های پیوندی باعث شکل‌دهی به پستان می‌شوند.

پستان شامل عروق خونی و لنفاوی می‌باشد که جریان خون، غذا را به پستان وارد کرده و مواد زائد و سلول‌های مرده را از پستان خارج می‌کند. لنف یک مایع شفاف است که پروتئین‌ها را به جریان خون طبیعی بدن وارد می‌کند. عروق و غدد لنفاوی در تمام بدن وجود دارند.

سرطان پستان چیست؟

سلول‌ها ساختار آجر مانند بافت­های بدن هستند که اعضای بدن را تشکیل می‌دهند. سلول‌های نرمال رشد پیدا کرده و سپس برای تشکیل سلول‌های جدید بدن تقسیم

می‌شوند. هنگامی که سلول‌های رشد پیدا کرده مسن شده یا آسیب دیدند، مرگ سلولی اتفاق می‌افتد. اما این مرگ سلولی در مورد سلول‌های سرطانی اتفاق نمی‌افتد و وقتی
بدن به سلول‌های جدید احتیاج ندارد آنها در حال تکثیر می‌باشند
.

برخلاف سلول‌های نرمال، سلول‌های سرطانی در یک قسمت از بدن نمی‌مانند و خاصیت گسترش به دیگر نواحی بدن را نیز دارا هستند، این فرایند متاستاز نامیده می‌شود. رشد غیرقابل کنترل و خاصیت گسترش دوردست است که باعث وحشـت از سرطان می‌شود. سلول‌های سرطانی می‌توانند جایگزین بافت‌های طبیعی بدن شوند و این جایگزینی علاوه بر بافت پستان در بافت ریه، کبد، استخوان و مغز نیز می‌تواند اتفاق بیفتد.

سرطان پستان در سلول‌های بافت پستان شروع می‌شود. سلول‌های سرطانی رشد پیدا کرده و تقسیم می‌شوند تا یک تومور را تشکیل دهند. تومور معمولاً در ابتدا در مجاری و لوبول‌های پستانی ایجاد می‌شود و بعضی از این سلول‌های سرطانی خصوصیات دست‌اندازی دوردست از طریق خون یا لنف را نیز دارا می‌باشند. سلول‌های سرطانی از طریق لنف می‌توانند به غدد لنفاوی زیر بغل، بالای ترقوه و… نیز رسیده و در آن ناحیه رشد پیدا کنند.