بعد از بیماری های قلبی و عروقی که علت ۴۳ درصد مرگ و میر و ناتوانی ایرانی ها است، دومین علت مرگ و میر در کشور سرطان ها هستند که ۱۶ درصد از علل مرگ و میر را به خود اختصاص می دهند.

 میزان ابتلا به این بیماری در دنیا ۲۰ درصد و در ایران ۱۴ درصد است. مرگ براثر این بیماری در دنیا ۱۴ درصد و در ایران ۷ درصد است.

افزایش امید به زندگی، شیوه زندگی نامناسب و عوامل و آلودگی محیطی را از مهمترین دلایل بروز سرطان و طول عمر ایرانی ها افزایش یافته است.

امید به زندگی در ایران از متوسط دنیا بیشتر شده است. در سال ۲۰۱۷ امید به زندگی در دنیا ۷۲ سال و در ایران ۷۶ سال بود؛ البته در این شاخص، امید به زندگی زنان ایرانی بیشتر از مردان است.

۳۰ درصد علت سرطان ها در دنیا فقط چاقی است، ادامه داد: ما ایرانی ها هم غذا زیاد می خوریم و هم ورزش کم می کنیم و در نتیجه چاق می شویم.

تریاک یک عامل قوی سرطان زا است
تریاک یک عامل قوی سرطان زا و از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان است،سرطان زایی تریاک هم از سیگار بیشتر است و مردم نباید با باروهای غلط اقدام به مصرف تریاک کنند.
مصرف نکردن کافی میوه و سبزیجات هم می تواند از عوامل ابتلا به سرطان باشد. اکثر ایرانی ها میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف نمی کنند.
یکی از پرهزینه ترین بیماری ها در ایران و جهان، سرطان است. براساس مطالعه ای که انجام شده حدود دو سوم مبتلایان به سرطان دچار هزینه های کمر شکن می شوند.
تحرک ایرانیان خیلی کم است، ب اگر اضافه وزن بالای ۱۰ کیلوگرم را در نظر بگیریم، حدود ۷۰ درصد ایرانی ها اضافه وزن دارند.