شایع‌ترین علامت ابتلا به سرطان رحم، خونریزی بعد از یائسگی است. خونریزی و لکه‌بینی‌های این دوران می تواند علامتی از سرطان رحم باشد.  در صورتی که سونوگرافی انجام شده باشد و نشان دهد سایز رحم افزایش پیدا کرده است، یا توده‌ای در آن دیده شود برای بررسی ابتلای احتمالی سرطان رحم اقدامات لازم صورت می‌گیرد. علاوه بر آن در این بیماران اگر دردهای شکمی، نوع تهاجمی داشته باشد این علامت در موارد پیشرفته به ارگان‌های دیگر هم توسعه پیدا می‌کند.

راه‌های دیگر تشخیص سرطان رحم در سن یائسگی: در مواقعی که بعد از یائسگی، خونریزی غیر طبیعی دیده شود، از دو روش بیوبسی آندومتر و کورتاژ تشخیصی، برای تشخیص وجود سرطان در رحم انجام خواهد شد.

شایع‌ترین سن ابتلا به سرطان رحم را در خانم‌های ۶۰ سال به بالا می باشد .سرطان رحم در صورت تشخیص زودهنگام از سرطان تخمدان قابل درمان‌تراست درصورت تاخیر در تشخیص این سرطان ممکن است راه درمانی وجود نداشته باشد.

نقش وراثت در ابتلا به سرطان رحم:

سرطان رحم در افرادی که در بستگان نزدیک آن‌ها ژن هرگونه سرطان وجود داشته باشد و یا خود یا نزدیکان مبتلا به سرطان سینه بوده‌اند امکان ابتلا در آن‌ها زیاد است.

۱۵ سال بی علامتی!

نشانه‌های سرطان رحم: سرطان رحم در بسیاری از مواقع علامتی ندارد و گاهی ضایعات پیش سرطانی ۱۵ سال طول می کشد تا تبدیل به سرطان شود. به همین دلیل لازم است آزمایشاتی را برای تشخیص زودهنگام آن انجام داد.

یکی از راه‌های تشخیص زودهنگام سرطان رحم در خانم‌ها انجام آزمایش پاپ اسمیر است که حتما بعد از ازدواج هر دوسال یک‌بار خانم‌ها باید این آزمایش را انجام دهند و چنان‌چه در مرحله پیش سرطانی و زودهنگام درمان صورت گیرد راحت‌تر و با عوارض کمتری انجام خواهد شد.

در افرادی که سرطان رحم در آن‌ها زود تشخیص داده می‌شود ضایعات آن برداشته خواهد شد، اما در صورتی که پیشرفته‌تر باشد رحم از بدن خارج می شود و در مراحل پیشرفته تر و شدیدتر آن تحت درمان با رادیوتراپی قرار خواهند گرفت.

افراد مستعد سرطان رحم و راه های جلوگیری از ابتلا به این نوع گفت: سیگار نکشیدن، دوری از روابط متعدد جنسی با افراد مختلف، معاینات لازم و به موقع به پیشگیری کمک می کند، افرادی که روابط خارج از محدوده خانواده و کسانی که فعالیت جنسی را خیلی زود شروع کرده‌اند و همچنین مصرف برخی داروها امکان ابتلا را در این افراد زودتر و بیشتر می‌کند.

ضرورت حیاتی غربالگری

نشانه‌های بروز سرطان رحم: دوره سرطان ۱۰ تا ۱۵ سال به صورت نهفته یا کمون است در مرحله تهاجمی خونریزی‌های بعد از مقاربت‌ یکی از علامت‌های آن است. البته ترشحات بدبو و غیر طبیعی به این دلیل که در بیماری‌های دیگر هم دیده می شود نمی‌تواند علامت اختصاصی ابتلا به سرطان رحم باشد.

راه‌های پیشگیری از سرطان رحم را در دو نوع اولیه و ثانویه:

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم در افرادی که به ویروس HPV  مبتلا می شوند، حداکثر تا سن۲۶ سالگی و قبل از ازدواج، تزریق واکسن آن برای جلوگیری از ابتلا لازم است زیرا ابتلای به سرطان در افرادی که این ویروس در بدن آن‌ها وارد شده زیاد است، در  نوع ثانویه با تشخیص مواردی که در مرحله نهفته در بدن وجود دارد و کاملا قابل درمان است می توان از ابتلا به سرطان رحم جلوگیری کرد.

با روش غربالگری قبل از علامت‌دار شدن سرطان ها می‌توان درمان به موقع را انجام داد که در سرطان رحم به وسیله آزمایش ویروس HPV در هر سه سال یکبار یا گاهی تا پنج سال و پاپ اسمیر هر سه سال یکبار بعد از ۲۱ سالگی می توان از سرطان رحم پیشگیری کرد.