جایزه نوبل پزشکی امسال، به “هاروی جی آلتر” ، مایکل هوتون” و “چارلز رایس” برای کشف ویروس هپاتیت سی اهدا شد.

 هپاتیت سی (Hepatitis C) نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ویروس هپاتیت سی(HCV) علت این بیماری است هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌شود و پس از چند سال به سیروز کبد می‌انجامد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همچنین دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، یا عروق بسیار متورم مری و معده می‌باشند که این مورد آخر می‌تواند به خون‌ریزی تا حد مرگ منجر شود. این دانشمندان نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه علیه هپاتیت، یکی از مشکلات مهم جسمی که باعث سیروز یا سرطان کبدی در مردم سراسر جهان می‌شود، داشته‌اند.

بنیاد نوبل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: برای اولین بار در تاریخ، ویروس هپاتیت C اکنون قابل درمان است. برندگان نوبل پزشکی امسال با کشف خود توانستند دلیل این ابتلا به هپاتیت C مزمن را نشان دهند که این امر توسعه آزمایش خون و داروهای جدیدی را که می‌تواند جان میلیونها نفر را نجات دهد، ممکن می‌کند.

هاروی آلتر از برندگان نوبل پزشکی امسال پس از شنیدن جایزه نوبل گفت: دیدن اینکه بسیاری از مردم درمان می‌شوند حیرت‌آور است.

چارلز ام. رایس یکی از برندگان نوبل پزشکی امسال شواهد نهایی را ارائه داد که نشان می‌دهد ویروس هپاتیت C به تنهایی می‌تواند باعث هپاتیت شود.

مطالعات روشمند هپاتیت مرتبط با انتقال خون توسط هاروی آلتر یکی از برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ نشان داد که یک ویروس ناشناخته یکی از علل شایع هپاتیت مزمن است.

مایکل هوتون یکی از برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ نیز از یک استراتژی آزمایش نشده برای جداسازی ژنوم ویروس جدیدی که ویروس هپاتیت C نام داشت استفاده کرد.