تغذیه با کالری بالا زمینه سرطان را فراهم می آورد

ارتباط چاقی و اضافه وزن با افزایش احتمال ابتلا به چندین نوع سرطان مشخص شده است که از جمله آنها سرطان پستان )خصوصا در زنان یائسه(، سرطان رحم، سرطان مری و سرطان روده بزرگ است. همچنین در مًورد سرطان پستان، ارتباط بین کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان در مطالعات مشخص شده است و افراد دچار اضافه وزن یا چاقی تشویق  میشوند تا وزن خود را کم کنند. بنابراین یکی از اقدامات اصلی کاهش مصرف مواد قندی و  چربیهای اشباع شده است که میزان زیادی از کالری دارند و مقدار کمی مواد مغذی به بدن  میرسانند. همچنین لازم است مواد غذایی مانند غذاهای سرخ کرده، کیک،  آبنبات، بیسکویت،  شربتها و  نوشیدنیهای شیرین نیز محدود شود چراکه لفظ  کمچرب یا بدون چربی روی مواد غذایی به معنای کم کالری بودن آنها نیست و در حقیقت کیکها، بیسکوییتها و سایر موادغذایی  کمچربی همچنان سرشار از کالری هستند.

 

برخی از انواع مواد غذایی زمینه سرطان را فراهم و برخی دیگر احتمال سرطان را کم می کنند:

علاوه بر میزان کل کالري دریافتی در روز، میزان مصرف می وهها و سبزیجات تازه، نوع و مقدار پروتئی نهاي غذایي، سهم  چربيهاي اشباع )مانند  روغنهاي جامد و چربي منابع حیواني( و  چربيهاي غیراشباع )مانند  روغنهاي گیاهي مثل روغن زیتون و کانولا( نیز از عوامل غذایي هستند که  ميتوانند در کاهش و یا افزایش بروز بیماري سرطان مؤثر باشند.

نوع آماده کردن مواد غذایی با سرطان ارتباط دارد:

سوزاندن یا زغال شدگی گوشت باعث ایجاد مواد سرطان زا می شود. اگر هم روش کباب کردن را انتخاب کردید، نگذارید گوشت حرارت خیلی بالایی بگیرد و سوخته شود. به جای سرخ کردن غذا از روش های سالم مانند آب پزکردن و بخار پزکردن استفاده کنید.

بنابراین براي پیشگیری و مقابله صحیح با این بیماري، آشنایی با موادغذایی لازم است تا هر فردی بداند چه غذاهایي بخورد و از خوردن چه غذاهایي پرهیز کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *