ایمنی درمانی یکی از پیشرفته‌ترین درمان‌ها در درمان سرطان‌ها به شمار می‌رود اما این روش نیز در تمام بیماران موثر نیست و اکنون محققان به دنبال راهی برای بالا بردن میزان اثربخشی این روش هستند.

 به نقل از تک اکسپلوریست، ایمنی درمانی یا ایمونوتراپی(Immunotherapy‎) یک روش درمانی برای برخی بیماری‌ها از جمله سرطان است که با تحریک یا سرکوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می‌کند. اکنون محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس در مطالعه اخیرشان دو استراتژی ایمنی درمانی را در یک روش واحد ترکیب کرده‌اند و در مطالعاتی که بر روی سلول‌های انسانی و موش‌ها انجام دادند دریافتند که دو درمان خاص در کنار یکدیگر در درمان برخی از سرطان‌های خاص خون مانند لوسمی بسیار موثر عمل می‌کنند.

 شواهد همچنین نشان می‌دهد که روش جدید از یکی از جدیدترین روش‌های ایمنی درمانی سلولی به نام CAR-T که مورد تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا است نیز موثرتر می‌باشد.

در روش CAR-T سلول‌های T سیستم ایمنی بدن برای هدف قرار دادن سلول‌های تومور طراحی می‌شوند. سیستم ایمنی درمانی مبتنی بر سلولی بیشتر در مورد سرطان خون استفاده می‌شود، اما می توان از آن در برابر برخی از تومورهای جامد مانند تومورهای پروستات و ریه و ملانوما نیز استفاده کرد.

در تحقیقات جدید دانشمندان از فناوری مورد استفاده برای مهندسی سلول‌های CAR-T استفاده کرده و به جای اصلاح سلول های ایمنی تخصصی به نام سلول های T، از فناوری مشابهی برای تغییر سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های کشنده طبیعی(NK) استفاده کردند.

سلول‌های کشنده طبیعی(Natural killer cell) (NK cells) لنفوسیت هایی از دستگاه ایمنی بدن هستند که در ایمنی سلولی و ایمنی ذاتی(Innate immune system) دخیل هستند. این سلول‌ها جزو دستگاه ایمنی ذاتی بدن هستند. سلول‌های کشنده طبیعی با واسطه سیتوتوکسیسیتی می‌توانند اهداف خود را بدون وجود آنتی‌ژنهای سازگاری نسجی(MHC = Major histocompatibility complex) شناسایی کنند. سلول‌های کشنده طبیعی اولین خط دفاعی در از بین بردن سلول‌های سرطانی و سلول‌های آلوده به ویروس می‌باشند. کاهش فعالیت این سلول‌ها می‌تواند با بروز، استقرار و گسترش بسیاری از سرطان ها، عفونتهای ویروسی، سندرم های نقص ایمنی و بیماریهای خودایمنی همراه باشد.

سیستم ایمنی درمانی حاصل، از مزایای هر دو روش درمانی مذکور استفاده کرده و آنها را باهم ترکیب می‌کند تا یک روش ایمنی درمانی جدید که عوارض جانبی کمتری دارد، ایجاد کند.

“تاد ای فنیگر”(Todd A. Fehniger) نویسنده این مطالعه گفت: سیستم ایمنی درمانی نوید خوبی برای درمان سرطان است اما ما باید آنها را برای بیماران مؤثرتر و ایمن تر سازیم. طی این مطالعه ما یک رویکرد ترکیبی ایجاد کردیم که برای مبتلایان به لوسمی موثر بود و کار ما به این صورت بود که سلول‌های کشنده طبیعی را به حدی قوی سازیم که بتوانند به راحتی سلول‌های سرطانی را شناسایی و به آنها حمله کنند.

در آزمایشات بالینی که محققان طی این مطالعه بر روی موش‌های مبتلا به لوسمی انجام دادند دریافتند درمان ترکیبی جدید در بهبودی حال موش‌ها موثرتر بوده و عوارض جانبی کمتری نیز داشته و علاوه بر این میزان بقای این موش‌ها نیز نسبت به قبل بیشتر شده است.