آن چه ویروس کرونا را در خیز پنجم مرگبارتر کرده، کاهش میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی است؛ آن هم در شرایطی که شعله‌های کرونای دلتا در همه نقاط کشور زبانه کشیده و پیش‌بینی می‌شود بزودی آمار مرگ و میرها به شکل صعودی افزایش پیدا کند. البته وضعیت در بیمارستان‌های پایتخت هم بشدت بحرانی گزارش می‌شود حتی متخصصان حوزه سلامت می‌گویند سویه دلتا، ۵۰ درصد میزان بستری‌های بیمارستانی را افزایش داده و موج کنونی به مراتب سهمگین‌تر از موج‌های قبلی است.

روزنامه ایران نوشت: «ویروس دلتا دیروز در امتداد جولان هول انگیز خود خیز بلندی برداشت و بعد از ۶۷ روز آمار قربانیان را به ۳۲۲ مورد افزایش داد. آخرین بار ۲۸ اردیبهشت بود که ۳۱۰ نفر بیمار مبتلا به واریانت بریتانیایی روانه آرامستان‌ها شدند. در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته علاوه بر ثبت نخستین رکورد مرگ در پیک پنجم کرونا شاهد آمار بی‌سابقه‌ای در موارد ابتلا بودیم. بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی در روز گذشته ۳۱ هزار و ۸۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۵۶۶ نفرشان بستری شدند. آمار ۱۱۶ فوتی و ۱۱ هزار و ۷۱۶ ابتلای جدید در ابتدای تیر ماه حالا با گذشت ۳۵ روز به ۳۱ هزار و ۸۱۴ بیمار جدید و ۳۲۲ فوتی مبتلا رسیده است. این در حالی است که تا به امروز تعداد مبتلایان شناسایی شده روزانه به ۳۰ هزار نفر نرسیده بود.

گزارش‌های ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز بیانگر این واقعیت است که تهران در مواجهه با مرگ و میرهای ۳ رقمی قرار گرفته و با وجود روند در حال رشد کرونای دلتا، آمار قربانیان در این شهر کم‌کم به مرز ۱۵۰ نفر در روز نزدیک می‌شود. وضعیت در سایر شهرها نیز تفاوت چندانی با تهران ندارد؛ به‌ طوری که وزیر بهداشت دستور داده در استان‌های جنوبی واکسیناسیون را از گروه‌های سنی بالای ۵۰ سال آغاز کنند. متخصصان بخش‌های کرونای بیمارستان‌ها می‌گویند یکی از دلایل افزایش‌نیافتن شمار مرگ‌ و میرها نسبت به دوره‌های اوج بیماری در گذشته، واکسینه‌کردن سالمندان است؛ چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد ۹۳ درصد مرگ‌های کرونا در گروه سنی بالای ۶۰ سال رخ می‌دهد. همچنین در سنین بالای ۸۰ سال، ۵۱ درصد فوتی‌های کرونا به ثبت رسیده است.

موج کرونا در پیک پنجم اگر چه که هنوز به قله نرسیده اما افزایش ناگهانی روند ابتلا و مراجعات سرپایی به مراکز درمانی در فاصله زمانی بسیار کوتاه نسبت به پیک چهارم، از اوج‌گیری بلند پیک پنجم در روزهای آینده حکایت می‌کند. با این حال و با وجود این هشدارها آن چه ویروس کرونا را در خیز پنجم مرگبارتر کرده، کاهش میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی است؛ آن هم در شرایطی که شعله‌های کرونای دلتا در همه نقاط کشور زبانه کشیده و پیش‌بینی می‌شود بزودی آمار مرگ و میرها به شکل صعودی افزایش پیدا کند. البته وضعیت در بیمارستان‌های پایتخت هم بشدت بحرانی گزارش می‌شود حتی متخصصان حوزه سلامت می‌گویند سویه دلتا، ۵۰ درصد میزان بستری‌های بیمارستانی را افزایش داده و موج کنونی به مراتب سهمگین‌تر از موج‌های قبلی است.

هر چند که روند افزایشی ابتلا و میزان مراجعات از ۲ هفته گذشته آغاز شده، اما در روزهای اخیر این آمار به بالاترین میزان خود رسیده است. تقریباً تمامی بخش‌های مراکز درمانی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته و درمان تعداد قابل توجهی از جمعیت مبتلایان هم در کلینیک‌های سرپایی صورت می‌گیرد. رؤسای بیمارستان‌ها از اشباع تخت‌ها ابراز نگرانی می‌کنند و تأکید دارند با حجم انبوهی از مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها مواجه هستند. با وجود آن که بی‌توجهی به مراقبت‌های بهداشتی، حل معادله ویروس کرونا و واریانت‌های مرگبار آن را دشوار کرده، اما کادر درمان می‌گویند علی رغم افزایش بی‌سابقه مراجعین افزایش کلینیک‌های سرپایی، مداخله درمانی زودهنگام، مراجعه سریع بیماران، بهبود کیفیت مراقبت‌های درمانی و واکسیناسیون در پایین بودن تعداد مرگ‌های کرونایی تأثیر داشته است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت در مجموع ۱۰ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۵۴۹ دوز واکسن تزریق شده است. از این تعداد ۸ میلیون و ۱۴۱ هزار و ۸۵۲ دوز مربوط به دوز اول و دو میلیون و ۴۲۶ هزار و ۶۹۷ دوز نیز مربوط به دوز دوم تزریق است. علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیروز درباره جهش جدید ویروس کرونا تحت عنوان «لامبدا» که مربوط به کشور پرو است اعلام کرده ویژگی‌های این واریانت هیچ فرقی با گونه‌های قبلی آن ندارد و احتمال دارد انتقال ویروس افزایش پیدا کند. این جهش هنوز در ایران شناسایی نشده است.»