نتایج یک آزمایش تازه نشان می‌دهد که مصرف داروی آسپرین خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد.

 متخصصان علوم پزشکیِ ایتالیا در آزمایشات جدید خود دریافتند مصرف مرتب داروی آسپرین خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد که این امر می‌تواند تایید کننده تاثیر این دارو در کمک به پیشگیری از ابتلا به این بیماری باشد.

بازبینی ۱۱۳ مطالعه جدید که روی بیش از ۲۱۰ هزار بیمار انجام گرفته نشان داد با مصرف این دارو خطر ابتلا به سرطان روده، سرطان مری، سرطان معده به ترتیب ۲۷، ۳۳ و ۳۶ درصد کاهش داشته است.

در مورد سرطان پانکراس که در بیشتر مواقع کشنده است مشخص شد مصرف داروی آسپرین خطر ابتلا به این بیماری را در افراد پس از پنج سال مصرف نزدیک به ۲۵ درصد کاهش داده است.

متخصصان ایتالیایی اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده حاکی از فوائد مصرف داروی آسپرین در پیشگیری از سرطان روده و دیگر سرطان‌های دستگاه گوارش است.

هر سال حدود ۱۷۵ هزار نفر در اتحادیه اروپا بر اثر ابتلا به سرطان روده جان خود را از دست می‌دهند که نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر از آنان بین ۵۰ تا ۷۴ سال دارند.

به گزارش ژاپن تودی، با این حال از آنجا که ممکن است آسپرین در افراد مستعد موجب خونریزی معده شود مصرف آن به ندرت به افراد بالای ۷۵ سال توصیه می‌شود.