سرطان طی ۱۰ سال آینده در ایران بیش از ۲ برابر خواهد شد

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ایرج حریرچی افزود: افق ۱۰ ساله نشان می دهد که سرطان در ایران رشد خواهد کرد، اما باید با اقدامات مناسب رشد آن را کنترل کنیم و اگر بتوانیم سرطان های خطرناک را کاهش دهیم.
وی مهمترین عامل افزایش سرطان را افزایش سن اعلام کرد و گفت: سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است.
حریرچی اظهار کرد: سرطان بیش از بیماری های قلبی – عروقی هزینه برای نظام سلامت ایجاد می کند.
وی با اشاره به اینکه ۱،۵ درصد هزینه های بیماری در دنیا صرف سرطان می شود، گفت: بیش از ۲ درصد کل هزینه های سلامت کشور هم به سرطان اختصاص می یابد.
حریرچی ادامه داد: در سال ۹۱ میزان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی به میزان ۷ درصد کاهش پیدا کرد و ۳۵ درصد از مردم برای دریافت دارو بدون مراجعه به پزشک مستقیماً به داروخانه می‌رفتند که این مسئله نشان دهنده وضعیت نامناسب اقتصادی کشور است.
وی ادامه داد: طی ۳۰ سال گذشته ۱۴ و نیم درصد فقیر جدید در حوزه سلامت ایجاد شده است که دلیل اصلی این فقر، بیماری‌های مختلف می‌تواند باشد.
وی، متوسط درآمد خانواده‌های شهری در سال ۹۵ را ۲ میلیون ۳۷۵ هزار تومان و متوسط درآمد خانوار روستایی را یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در سال‌های ۹۲-۹۱ میزان مواجهه با هزینه‌ های سلامت هم در حدود ۸ دهم درصد بود که در سال ۹۵ این عدد به حدود ۵۱ صدم درصد رسید.

** مرگ و میر حوادث جاده ای در ۲ سال گذشته سیر صعودی داشت
رئیس کل نظام پزشکی کشور نیز در مراسم افتتاحیه این کنگره افزود: با اقدامات لازم توانستیم شیب مرگ و میر حوادث جاده ای از حدود ۲۵ هزار نفر به حدود ۱۵ هزار نفر رسیده بود اما در ۲ سال گذشته سیر صعودی داشته است.
محمدرضا ظفرقندی، اظهار کرد: دستگاه های متولی از جمله وزارت راه و شهرسازی باید اقدامات جدی را برای کاهش میرگ و میر در حوادث جاده به عمل آورند.
ظفرقندی به اقدامات مناسب در حوزه سرطان از جمله تشخیص زودرس و بهبود روش های تشخیص و درمانی اشاره کرد و گفت: ارزیابی می شود در ۱۰ سال آینده مرگ و میر ناشی از سرطان ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند.
چهاردهمین کنگره بین المللی سرطان سینه و چهارمین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، فردا ( ۳ اسفند ) با ارایه مقالات و سخنرانی های محققان به کار خود پایان می دهد.

برگزاری کنگره سرطان غرب آسیا

 

کنگره سرطان غرب آسیا با حضور اساتید و پیشکسوتان حوزه سرطان از داخل و خارج کشور ۲ لغایت ۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ در محل هتل اسپیناس تهران برگزار گردید . دکتر پیام آزاده دبیر اجرایی همایش فوق اعلام داشت در این گردهمایی علمی که با همکاری انجمن های علمی مرتبط ،توسط انجمن سرطان ایران برگزار گردید به بررسی و تبادل نظر در خصوص روش های پیشگیری از سرطان و تازه های تشخيص و درمان سرطان های دستگاه گوارش ، ریه ، زنان و پستان پرداخته شد .