دانشجویان الکلی ۲۵ برابر بیشتر آسیب می‌بینند

براساس نتایج به دست آمده از یک بررسی، دانشجویانی که الکل مصرف می‌کنند، ۲۵ برابر بیش از دیگران در معرض آسیب هستند.

محققان تأکید می‌کنند، افزایش ضربان قلب، ازدیاد فشار داخل جمجمه، اختلال در تکلم ، کرختی و بی حسی، از دست دادن قوه تشخیص، ناپایداری احساس، احساس سرخوشی کاذب ، پیدایش حالت تهاجمی، اختلال در حرکت عضلات، ادرار زیاد ، پوست سرد و چسبناک ، کاهش دمای بدن، تنفس آهسته و صدادار، گشادی مردمک چشم، التهاب معده، تضعیف فعالیت مغز، اسهال، لاغری، خونریزی معده ، سیروز کبد، کم خونی، کمبود ویتامین، آسیب عضله قلبی، تحلیل عضلات بدن، ازدیاد فشار خون و اسید اوریک، ایجاد کبد چرب و بزرگ، کاهش گلبول‌های قرمز، بیماری اعصاب محیطی، سرطان‌های گوارشی، اغما و سرانجام مرگ از عوارض ناشی مشروبات الکلی هستند.

این عوارض به میزان ۲۵ برابر بیشتر سلامتی دانشجویان را تهدید می‌کند.

بررسی‌های متعددی نشان داده است، افرادی که الکل مصرف می‌کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن یا جراحی باز هم نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند؛ چون این نوشیدنی پرکالری موجب افزایش چاقی خصوصاً چاقی شکمی می‌شود.

علاوه بر این، مصرف این مواد با ریسک التهاب معده و لوزالمعده نیز همراه است که برای بیمار با حجم محدود معده خصوصاً به‌دنبال جراحی هرگونه التهاب جداره معده می‌تواند منجر به حالت تهوع شدید و درد معده شود.

محققان باور دارند، مغز جوانان در سال اول دانشجویی هنوز در حال رشد و به اثرات الکل بسیار حساس است.

مصرف زیاد الکل در این دوره می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری و قضاوت فرد را به شدت مختل ساخته و یا عوارض بلندمدت و پایداری روی حافظه برجای گذارد.

همچنین مصرف الکل در دانشجویان، احتمال خودکشی در‌ آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

نتایج این بررسی در سایت «mainichi.jp» منتشر شده است.

سیگار

پایین‌ترین نرخ استعمال دخانیات اتحادیه اروپا به سوئد می‌رسد

 براساس گزارش اتحادیه اروپا، سوئد دارای پایین‌ترین نرخ استفاده از سیگار در میان کشورهای عضو این اتحادیه است.

آمارها حاکی از آن است، کمتر از ۱۷ درصد مردم سوئد از سیگار و مشتقات آن استفاده می‌کنند.

چهار سازمان پژوهشی سرطان و انجمن بیماران سرطانی، درخواست کردەاند کە سوئد و کشورهای دیگر اتحادیەی اروپا ساخت، توزیع و فروش سیگار را از سال ۲۰۲۵، بەتدریج و سپس کاملا ممنوع کنند.

اتحادیه  بیماران مبتلا به آسم و حساسیت «Astma- och allergiförbundet» نیز خواستار ممنوعیت کشیدن سیگار از جمله در ورودی‌های مکان‌های عمومی و در ایستگاه‌های قطار شده است.

براساس مصوبه ممنوعیت سیگار در این کشور، هرجایی که کودکان حضور داشته باشند، مصرف دخانیات ممنوع است.

گزارش اتحادیه اروپا حاکی از آن است، نرخ استعمال دخانیات در تمام کشورهای عضو اتحادیه بالا است؛ حتی کشورهای فنلاند و دانمارک به عنوان کشورهای نزدیک به سوئد دارای نرخ ۲۱ درصدی استعمال دخانیات هستند.

ژن عامل ریزش مو می تواند به نابودی سرطان کمک کند

 به نقل از نیواطلس، روش های جدید مصون سازی بدن انسان در برابر بیماری های خطرناک انقلابی را در دنیای بهداشت و درمان برپا کرده است. اما بسیاری از این روش های درمانی هنوز به بلوغ نرسیده اند.

یافته های جدید پژوهشگران دانشگاه کلمبیا نشان می دهد همان ژنی که عامل ریزش موهای انسان است می تواند به مصون سازی سلول های بدن در جهت نابودی تومورهای سرطانی کمک کند. ژن یادشده از قابلیت های منحصر به فردی برای ایمن سازی بخش های مختلف و ارگان های داخل بدن برخوردار است.

ژن یادشده IKZF1 نام دارد و موجب تولید انبوه سلول هایی موسوم به تی سل می شود که برای تقویت سیستم ایمن سازی بدن نقش موثری ایفا می کنند.

دانشمندان در حال حاضر در تلاش برای طراحی یک الگوریتم رایانه ای برای درک بهتر عملکرد ژن IKZF1 هستند و امیدوارند بتوانند از این طریق در گام اول به نبرد سرطان هایی مانند پوست و پروستات بروند. آنان آزمایش هایی در این زمینه با موفقیت بر روی برخی حیوانات انجام داده اند و امیدوارند در آینده آزمایش های یادشده را بر روی انسان ها نیز انجام دهند.