آزمایش مینیاتوری تاثیر ترکیبات دارویی بر نمونه های تومور

به گزارش گروه علمی ایرناnications منتشر شد، تازه ترین پیشرفت در حوزه پزشکی شخصی به شمار می رود.
محققان آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا (EMBL) در این تحقیق با استفاده از یک دستگاه میکرو فلوئیدیک که در کف دست قرار می گیرد، بیش از هزار و ۱۰۰ وضعیت درمانی (تاثیر ۵۶ ترکیب دارویی بر ۲۰ نمونه تکثیر شده) را بر سلول های تومور بیمار غربالگری کردند.
در آینده از این آزمایش ها می توان برای اطلاع رسانی به پزشکان در زمینه استفاده از ترکیبات موثر و بی خطر برای درمان سرطاناستفاده کرد.

***آزمایش چند دارو بر نمونه های کوچک
آزمایش مستقیم چند داروی سرطان بر بیوپسی ها – نمونه برداری از تومور در بدن بیمار گرفته شده- روش معتبری برای تشخیص این است که کدام دارو بر کدام بیمار بهترین تاثیر را دارد.
این موضوع به این دلیل است که بسته به خصیصه های خاص تومور، برخی درمان های سرطان برای برخی از افراد موثرتر از سایرین است.
با این حال تاکنون غربالگری داروهای خاص بر بیمار در مقیاس بزرگ به دلیل کوچک بودن اندازه نمونه ها محدود بوده است.
به همین دلیل محققان در این مقاله، دستگاه بسیار کوچکی ابداع کرده اند که می تواند داروهای بیشتری را روی تعداد محدودی از سلول ها آزمایش کند.
آنها در این مطالعه ابتدا ۵۶ ترکیب دارویی را بر دو نوع سلول سرطانی انسان که در آزمایشگاه پرورش یافته بودند، آزمایش کردند.
ترکیبات دارویی که هر دو نوع این سلول های سرطانی را از بین بردند، بالقوه سمی و برای انجام آزمایش های بیشتر خطرناک بودند. اما مشخص شد برخی ترکیبات دارویی که تنها یک نوع سلول سرطانی را هدف قرار دادند و از بین بردند نسبت به درمان های استاندارد بالینی که تنها از یک دارو استفاده می کنند، موثرترند.
محققان سپس سلول های چهار نمونه بیوپسی بیمار سرطانی را به دستگاه میکرو فلوئیدیک اعمال کردند و ترکیبات مختلف دارو را مورد آزمایش قرار دادند.
آنها متوجه شدند که سرطان در هر فرد بهترین واکنش را نسبت به یک ترکیب دارویی متفاوت نشان می دهد؛ این موضوع بر نیاز فوری برای ابداع درمان های خاص برای هر بیمار تاکید می کند.
با این حال محققان خاطر نشان کردند که قبل از انتقال این فناوری به کلینیک ها لازم است که این آزمایش ها را با مطالعه روی موش ها در مقیاس بزرگ تکرار کرد تا متوجه شویم که این فناوری بر کدام نوع سرطان بهترین کارایی را دارد.

***دستگاه های میکروفلوئیدیک چیستند؟
دستگاه های میکروفلوئیدیک ‘تراشه های’ پلاستیکی یا شیشه ای هستند که کانال های میکروسکوپی در آنها تعبیه شده است.
دستگاه فعلی ابداعی محققان برای باز و بسته کردن کنترل شده این کانال ها به دریچه های کوچک و قابل برنامه ریزی – که معمولا برای چاپ بریل مورد استفاده قرار می گیرد- تکیه دارد .
به عبارت دیگر، از طریق این شبکه کانالی می توان حجم های کوچکی از سلول ها را به دقت پمپاژ کرد و در معرض سلول های مختلف قرار داد. همچنین به دلیل این مقیاس کوچک می توان صدها ترکیب خاص سلول و دارو را در قطره های آب احاطه شده با روغن ترکیب کرد و بعد بطور متناوب به لوله های پلاستیکی بلند و باریکی برای آنالیز در زیر میکروسکوپ منتقل کرد.

خدمه پرواز بیشتر به سرطان مبتلا می شوند

محققان مدت هاست که می دانند خطر ابتلا به سرطان سینه و ملانوم در خدمه پرواز نسبت به عموم مردم بیشتر است.
اکنون محققان دانشگاه هاروارد آمریکا در این مطالعه جدید که در مجله Environmental Health منتشر شد، متوجه شدند که خدمه پرواز علاوه بر سرطان های سینه و ملانوم بیشتر به سرطان پوست غیرملانوم، سرطان رحم، سرطان دستگاه گوارش، سرطان دهانه رحم و تیروئید مبتلا می شوند.
محققان در این مطالعه بیش از پنج هزار خدمه پرواز را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند که خطر ابتلای به سرطان سینه در این افراد بیش از ۵۰ درصد است و خطر ابتلای این افراد به سرطان های معده به بیش از ۷۴ درصد افزایش می یابد.
این مطالعه دلایل افزایش خطر ابتلا به این سرطان ها را در خدمه هواپیما نمی تواند ثابت کند اما محققان قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان (اشعه X و گاما) موجود در قسمت بالایی اتمسفر را به همراه اختلال در خواب و چرخه های غذا از عوامل تاثیر گذار در این افزایش عنوان کردند.
بر اساس نتایج این مطالعه خطر ابتلای خدمه پرواز به سرطان سینه ۳٫۴ درصد، سرطان گردن رحم یک درصد، سرطان دستگاه گوارش ۰٫۴۷ درصد و سرطان تیروئید ۰٫۶۷ درصد است اما خطر ابتلا به این سرطان ها در عموم مردم به ترتیب ۲٫۳ درصد، ۰٫۷۰ درصد، ۰٫۲۷ درصد و ۰۵۶ درصد است.
این مطالعه همچنین نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم به ازای هر پنج سالی که فرد به عنوان مهماندار هواپیما مشغول به کار است افزایش می یابد.