کشف داروی جلوگیری از حرکت سلول‌های سرطانی

بارزه با سرطان به معنای کشتن سلول‌های سرطانی است. با این حال، سرطان شناسان می‌دانند که جلوگیری از حرکت سلول‌های سرطانی پیش از گسترش‌شان در سراسر بدن بسیار حیاتی است. یک تحقیق جدید که در مجله “Nature Communications ” منتشر شده است، نشان می‌دهد که می‌توان سلول‌های سرطانی را از بین برد و این سلول‌ها را در جایی که هستند نابود کرد.

 به نقل از مدیکال اکسپرس، ” ریموند برگان”(Raymond Bergan) مدیر بخش خون‌شناسی و سرطان‌شناسی و استاد پزشکی “دانشگاه بهداشت و علوم اورگن”(OHSU) گفت: هدف اکثر درمان‌های امروزی از بین بردن سرطان است. تا به امروز، هیچکس یک درمانی برای متوقف ساختن سلول‌های سرطانی که در بدن حرکت می‌کنند، توسعه نداده است.

برگان افزود: اکثر سرطان‌ها مانند سرطان سینه، پروستات، ریه و سرطان روده بزرگ اگر زود و پیش از اینکه در بدن گسترش یابند، تشخیص داده شوند آن بیمار نجات پیدا خواهد کرد، اما اگر دیر تشخیص داده شوند ، متاسفانه موجب مرگ فرد می‌شود.

در سال ۲۰۱۱، برگان و دیگر محققان روش جدیدی را برای تحقیق خود به کار گرفتند و با همکاری شیمیدان‌ها یک دارو که حرکت سلول‌های سرطانی را مهار می‌کرد، کشف کردند. آنها یک ترکیب شیمیایی با شناسه ” KBU2046 ” را کشف کردند. این ترکیب شیمیایی در جلوگیری از حرکت سلول سرطانی در چهار نوع مختلف سلول‌های سرطانی انسان از جمله سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ و ریه موثر بود .

این مطالعه با همکاری محققان دانشگاه بهداشت و علوم اورگن، یک شیمیدان از “دانشگاه نورت وسترن” (Northwestern University) و محققان “دانشگاه شیامن” (Xiamen University)، “دانشگاه شیکاگو” (University of Chicago) و “دانشگاه واشنگتن” (University of Washington) انجام شده است.

آزمایشگاه دکتر “کارل شیدت” (Karl Scheidt) استاد شیمی و استاد داروسازی؛ مدیر مرکز نوآوری مولکولی و کشف دارو از دانشگاه نورت وسترن، مسئول طراحی و ایجاد مولکول‌های جدید بود که این ملکول‌ها سپس توسط تیم برگان برای مهار حرکت سلولی مورد ارزیابی قرار گرفت.

شیدت گفت: ما سرنخ‌هایی را با استفاده از قدرت شیمی بدست آوردیم که این سرنخ‌ها راه جدیدی برای کنترل گسترش سرطان بوجود آورده است.

برگان گفت: هدف این دارو، بکار گرفتن “پروتئین‌های گرماشوک” (Heat shock protein) یعنی  “پاک کننده” سلول بود.

پروتئین‌های گرماشوک که گاهی با عنوان پروتئین شوک حرارتی هم از آنها یاد می‌شود، به تیره‌ای از پروتئین‌ها می‌گویند که در پاسخ به هرگونه استرس سلولی تولید می‌شوند. در ابتدا، تصور بر آن بود که این پروتئین‌ها در اثر بالارفتن دما از حدِ طبیعیِ آن در بدن ایجاد می‌شوند، اما اکنون مشخص شده که هرگونه استرس سلولی، از جمله سرد شدن و کاهش دمای سلول، اشعه ماوراء بنفش و حتی پروسه ترمیم زخم و بازسازی بافتی نیز منجر به تولید پروتئین‌های گرماشوک می‌شوند.

روش کار این دارو به این صورت است که این دارو به پروتئین‌های پاک کننده متصل می‌شود تا حرکت سلول را متوقف سازد، اما هیچ اثر دیگری بر روی آن پروتئین‌ها ندارد. او افزود این یک مکانیزم بسیار غیرمعمول و منحصر به فرد است که ما سال‌های زیادی در پی درک آن بودیم.

ابتلا به سرطان سینه با افزایش وزن

 تازه‌ترین بررسی‌ها نشان داده است، افزایش وزن در زنان با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است.

این تحقیق که توسط تیمی از دانشگاه لندن صورت گرفته است، تأکید می‌کند که افزایش وزن دختران در میانگین سنّی ۱۸ تا ۲۴ سال احتمال ابتلا آنها به سرطان سینه در میانسالی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

پژوهشگران مؤسسه سرطان‌شناسی لندن نیز با بررسی اضافه وزن بیش از ۷۵۸ هزار ۵۹۲ زن و احتمال ابتلا آنها به سرطان سینه دریافتند،  چاقی باعث افزایش میزان استروژن می‌شود که می‌تواند سرطان سینه را در زنان یائسه ایجاد کند.

به گفته کارشناسان بهداشتی، سرطان‌های سینه، روده، رحم، پانکراس، کلیه، کبد، تخمدان و تیروئید سرطان‌هایی هستند که چاقی عامل مهمی در ابتلا به آنها است.

محققان دانشگاه لندن می‌گویند: «چاقی، احتمال ابتلا به برخی سرطان‌های خاص را افزایش می‌دهد؛ از آنجا که استروژن و برخی دیگر از هورمون‌های شبه استروژنی (که می‌توانند با سرطان سینه در ارتباط باشند) در بافت چربی ذخیره می‌شوند، هرچه میزان چربی در بدن ما بیشتر باشد، مقادیر بیشتری از استروژن جهت تأثیر بر بافت سینه و سیستم غددی بدن افراد در دسترس خواهد بود».

براساس آمار موجود، در سراسر دنیا، سرطان سینه مهم‌ترین نوع سرطان در زنان است و ۲۵ درصد از تمام موارد سرطان را به خود اختصاص می‌دهد.

بسیاری از محققان، برخورداری از یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش را به عنوان بخش مهمی از بهبودی و سلامت قلمداد می‌کنند.