فیبر

هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند

خیلی از مشکلات سلامت از جمله آکنه، واکنش های آلرژیک و حتی افسردگی و اضطراب می تواند ناشی از عدم سلامت روده ها باشد.

به نقل ازsteptohealthعدم سلامت روده شما بر فرایندهایی مانند ترشح هورمون های خاص و سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می گذارد.

شما ناچارید به دنبال بروز هر کدام از علائم زیر، به سلامت این عضو از بدن خود شک کرده و با پزشک تان در تماس باشید:

مشکلات خواب: اختلالات خواب می تواند نشانه ای هشداردهنده از یک عدم تعادل در مواد شیمیایی ترشح شده توسط مغز برای خواب خوب باشد. همانطور که گفته شد، ۷۰ درصد سروتونین در روده ها ساخته می شود. هنگامی که سطوح سروتونین کاهش می یابد یا شرایط عادی ندارد، بی خوابی و اختلالات خواب از نشانه های شایع محسوب می شوند.

علاقه زیاد به شیرینی: عدم تعادل در باکتری ها به واسطه مصرف منظم قند و شیرینی ها می تواند اشتیاق بی انتها برای مصرف این نوع مواد غذایی را در پی داشته باشد. باکتری ها با این ماده که آنها را تغذیه می کند، سازگار می شوند و هنگامی که سطوح آن کاهش می یابد، آنها سوخت مورد نیاز خود را از مغز دریافت می کنند. در نتیجه، اشتهای بیشتری برای مصرف خوراکی های شیرین داشته و با گذشت زمان وزن اضافه خواهید کرد.

اضطراب و افسردگی: حدود ۷۰ درصد از سروتونین در بدن شما توسط روده ها تولید می شود. سروتونین انتقال دهنده عصبی احساس شادی است. مقادیر پایین این ماده شیمیایی سبب می شود احساس خستگی، افسردگی و اضطراب کنید.

سطوح بالای قند: دیابت مزمن ناشی از انباشت بیش از حد قند در خون شما است. اما علت دیگر آن می تواند عملکرد ضعیف روده باشد. باکتری های مفید روده در صورت آسیب دیدن منجر به ایجاد اشکال در فرایندهای متابولیکی می شوند که شکر را به انرژی تبدیل می کنند.

مشکلات پوستی: شرایتی مانند آکنه و اگزما ممکن است با مشکلات روده مرتبط باشند به ویژه زمانی که در باکتری های خوب روده تغییراتی ایجاد می شود. به عنوان مثال یک اختلال شناخته شده به نام سندرم روده تحریک پذیر باعث سخت شدن هضم ذرات خاصی از مواد غذایی و ایجاد التهاب بخصوص در پوست می شود.

مسائل گوارشی: التهاب شکم، تولید گاز و اسهال از علائم واضح تغییرات در باکتری های خوب روده است. باکتری های مفید روده مسئول حفظ سلامت دستگاه گوارش هستند، ضمن این که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و حتی بر نحوه عملکرد مغز نیز تاثیر می گذارند.

تنفس بدبو: هالیتوزیس یا همان تنفس بد بو ناشی از عدم تعادل میکروبی در روده است. در شرایطی که این عدم تعادل ها در معده آغاز می شوند، در بسیاری مواقع به بخش های دیگر بدن، از جمله دهان نقل مکان می کنند. اگر دهانشویه ها و روش های درمانی خارجی دیگر موجب از بین رفتن بوی بد دهان نمی شوند، بروز مشکل در روده ها می تواند دلیل این شرایط باشد.

عدم تحمل غذایی: عدم تحمل غذایی، مانند عدم تحمل لاکتوز یا گلوتن، یک محصول جانبی ناشی از دشواری در گوارش کامل این مواد در روده ها است. در صورت ابتلا به سندرم روده نشت پذیر، این دشواری در تجزیه غذا یک واکنش التهابی را تحریک می کند، که نه تنها بر گوارش تاثیرگذار است، بلکه سیستم ایمنی بدن انسان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد./

شیمی درمانی

مبارزه با سرطان از داخل خود تومورها!

دانشمندان راهی برای ورود سلول‌های مصنوعی به داخل بافت تومور توسعه داده‌اند، که این سلول‌ها پس از ورود به داخل بافت، از درون تومورها، شروع به تولید پروتئین‌های مبارزه با سرطان می‌کنند.

 به نقل از گیزمگ، این تکنیک در “کشت یاخته” (cell cultures)و موش‌ها آزمایش شد و در هر دو مورد، درمان موثر بود. سلول‌های سرطانی به لطف برخی از سازوکارهای دفاعی قدرتمند رشد می‌کنند.

در گذشته، دانشمندان نانوذرات طلا را برای کشتن سلول‌های سرطان داخل بدن با پیروی از گلبول‌های سفید خون به درون تومورها فرستاده بودند.

دانشمندان “ماشین‌های مولکولی” (molecular machines)را به داخل ذرات لیپیدی که همانند غشای سلولی زیستی بود، فرستادند و آنچه را که آنها “ساختار نانو” (nano-factories) می‌نامیدند، ایجاد کردند.

 هنگامی که آنها با حس کردن حضور سلول‌های غیرطبیعی فعال می‌شوند، این ذرات وارد عمل می‌شوند و پروتئین‌های تراپوتیک تولید می‌کنند و انرژی مورد نیاز خود را از بافت تومور اطرافشان بدست می‌آورند.

آوی شرودر” (Avi Schroeder)یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: ذراتی که توسعه دادیم با کدگذاری الگویDNA یکپارچه، می‌توانند انواع داروهای پروتئینی را تولید کنند.

وی افزود: بنابراین سلول‌های مصنوعی که ما توسعه داده‌ایم می‌توانند نقش مهمی در روند “پزشکی شخصی(personalized medicine)داشته باشند که این روند شامل ارایه خدمات پزشکی (سلامت، پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت) متناسب با ژنتیک فرد است.

این تکنیک در کشت‌های یاخته آزمایشگاه، قبل از آزمایش سرطان پستان در موش‌ها، مورد آزمایش قرار گرفت.

محققان، فعال بودن سلول‌ها را با توجه به اینکه آنها همچنان پروتئین فلورسنت سبز تولید می‌کنند، بررسی کردند. در هر دو مورد، ساختارهای نانو موفق شدند بیشتر سلول‌های بدخیم را از بین ببرند.

این تحقیق در مجله “Advanced Healthcare Materials” منتشر شد.

استفاده از سلول بنیادی در واکسن سرطان

تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی بالغ می‌توانند از بیماران برداشته شوند و در واکسن‌های شخصی سرطان استفاده شوند.

 به نقل از گیزمگ، مطالعه جدیدی از محققان دانشگاه استنفورد نشان داده است که موش‌هایی که مورد تزریق “سلول‌های بنیادی پلوریپوتنت القا شده”(iPSCs) قرار گرفتند، واکنش‌های قابل توجهی از سیستم ایمنی بدن آنها به انواع سرطان دیده شد.

اگر این مطالعه در انسان‌ها تکرار شود، این تحقیق می‌تواند راه را برای درمان سرطان به صورت فرد به فرد هموار کند که عمدتا بیمار را در برابر بسیاری از انواع تومورها واکسینه می‌کند.

“سلول‌های بنیادی پلوریپوتنت القا شده”، سلول‌های بنیادی هستند که می‌توانند از افراد بزرگسال، اغلب از نمونه‌های پوست و یا خون آنها گرفته شود و سپس به صورت ژنتیکی به مرحله تکامل می‌رسند؛ به این معنی که آنها می‌توانند در هر نوع سلول در بدن انسان رشد کنند.

اولین کشف بزرگ در تحقیقات جدید هنگامی رخ داد که تیم استنفورد کشف کرد که “سلول‌های بنیادی پلوریپوتنت القا شده” بسیار شبیه به سلول‌های تومور هستند که امکان استفاده بالقوه در کمک به آموزش سیستم ایمنی برای مورد هدف قرار دادن بهتر سرطان‌ها را داراست.

برای تست این نظریه، محققان واکسن جدید سرطان را به یک گروه از موش‌ها تزریق کردند. پس از تزریق چهار هفته‌ای واکسن به صورت هفتگی، سلول‌های سرطان پستان به موش‌ها انتقال داده شد.

سرطان در گروه‌های شاهد(کنترل) رشد و توسعه یافت، اما در ۷۰ درصد از موش‌های واکسینه شده، اندازه تومورها به طور قابل توجهی کاهش یافت، در حالی که سلول‌های سرطانی به طور کامل در دو موش از بین رفت.
نتایج در سرطان پوست و ریه نیز تکرار شد.

“نایجل کورمن”، سرپرست پژوهش توضیح می‌دهد: این روش بسیار قدرتمند است، زیرا به ما اجازه می‌دهد که سیستم ایمنی را به طور همزمان در معرض بسیاری از اپیتوپ‌های(epitope) مختلف سرطان قرار دهیم. هنگامی که فعال شود، سیستم ایمنی به شروع رشد سلول‌های سرطانی هوشیار می‌شود.

یک اپیتوپ قسمتی از یک آنتی‌ژن است که توسط سیستم دفاعی بدن تشخیص داده می‌شود.

علامت سوال بزرگی که در این تحقیق وجود دارد این است که آیا روی انسان نیز نتایج مشابهی خواهد داشت؟

گام بعدی برای تیم این است که بررسی کنند که آیا این فرایند قبل از آزمایش روی بیماران در سلول‌های انسانی به صورت درون‌کشتگاهی(Vitro) در محیط آزمایشگاهی نیز کار می‌کند.

هدف نهایی این است که بیماران “سلول‌های بنیادی پلوریپوتنت القا شده” شخصی خود را همراه با درمان‌های سنتی سرطان دریافت کنند.

“جوزف وو”، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: اگرچه پژوهش‌های زیادی باید انجام شود، اما این مفهوم بسیار ساده است. ما نمونه خون فرد را می‌گیریم، سلول‌های “iPS” را می‌سازیم و سپس سلول‌ها را برای جلوگیری از ایجاد سرطان در آینده به وی تزریق می‌کنیم. من در مورد آینده بسیار هیجان‌زده هستم.

محققان دیگری که در این مطالعه خاص دخیل نیستند، ارزیابی محتاطانه‌ای دارند. به عنوان مثال “دنیل دیویس” استاد ایمونولوژی دانشگاه منچستر معتقد است که در این تحقیق هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این درمان در انسان قابل اجرا باشد.

وی همچنین در جمله‌ای کنایه‌آمیز گفت: این خبر خوبی برای موش‌ها است.

این تحقیق در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

شیمی درمانی

پیش‌بینی پاسخ بیماران سرطانی به شیمی‌درمانی

محققان سیستم جدیدی طراحی کرده‌اند که می‌تواند پاسخ بیماران سرطانی به شیمی‌درمانی را پیش‌بینی کند.

 به نقل از زی‌نیوز، پزشکان و بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی، هیچ‌کدام نمی‌دانند که آیا بدن آنها به درمان پاسخ خواهد داد یا نه؟

اما اکنون محققان سیستم جدیدی طراحی کرده‌اند که می‌تواند بیماران مبتلا به سرطان پستان را که ممکن است طی دو هفته از شروع درمان به شیمی‌درمانی پاسخ دهند، شناسایی کند.

هدف از شیمی درمانی، از بین بردن سلول‌های فعال سرطانی­- ایجاد یک پاسخ کامل- است.

به درمانی که قبل از جراحی به منظور کاهش حجم تومور و تسهیل فرآیند جراحی انجام می‌شود، “Neoadjuvant therapy”  گفته می‌شود.

سیستم به طور همزمان تصاویر سه‌بعدی تولید می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد تا جریان خون در سینه را مطالعه کنند و تغییر عروق و چگونگی تعامل خون با تومور را ببینند.

“آندرهاس هیلچر”، استاد دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ روشی وجود ندارد که بتواند نتایج درمانی شیمی درمانی را نشان دهد، بنابراین این موضوع پیشرفت بزرگی در این زمینه است.

با استفاده از این روش می‌توان بافت بدخیم را از بافت سالم تشخیص داد.

محققان معتقدند که توجه به سیستم عروقی سینه می‌تواند سرنخ‌هایی جهت درمان باشد. تومورهای پستان دارای یک شبکه متراکم عروق خونی نسبت به بافت سالم پستان هستند.

محققان، داده‌های تصویربرداری ۳۴ بیمار مبتلا به سرطان را طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار دادند.

آنها تصاویری را در طول نفس کشیدن به مدت حداقل ۱۵ ثانیه گرفتند و پس از گذشت پنج ماه از آغاز شیمی‌درمانی، تصاویر را با نتایج بیماران دیگر مقایسه کردند.

این پژوهشگران دریافتند که جنبه‌های مختلف ورود و خروج خون برای تشخیص بیمارانی که به درمان پاسخ می‌دهند یا خیر، مفید است.