مبارزه با انواع سرطان ها با مصرف روزانه ۱۲ گزینه غذایی سالم

تعادل در رژیم غذایی، یک سلاح بسیار مهم در مبارزه با هر کدام از بیماری های مزمن از جمله سرطان است. چون نه تنها باعث پیشگیری از بسیاری از سرطان ها می شود، بلکه شانس بقا را در کسانی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر می کند.

 به نقل ازcanceractiveاینطور ثابت شده که غذاهای سالم به احتمال زیاد بیشتر از داروهای شیمیایی موثرند و دارای مزایای اپی ژنیک قوی و ثابت شده اند. در اینجا ۱۲ نوع ماده غذایی موثر در مقابله با سرطان بیشتر معرفی شده است:

سیر: آلیسین موجود در سیر برای جلوگیری از گسترش سرطان مفید است. ضمن این که به عنوان یک آنتی بیوتیک در بدن عمل می کند و خاصیت ضد التهابی دارد. سلنیوم، تریپتوفان و سایر مواد فعال مبتنی بر گوگرد در این خوراکی منجر به حمله به سلول های سرطانی می شود.

چغندر: حاوی آنتوسیانین است که نشان داده شده به مبارزه با سلول های سرطانی می رود و مصرف آن ارتباط تنگاتنگی با کاهش خطر ابتلا به سرطان خون و مغز دارد.

حبوبات: انواع حبوبات که منابع عمده پروتئین های گیاهی محسوب می شوند، و فیبر بالای موجود در آنها علاوه بر این که منجر به کاهش سطح قند خون می شود، با کاهش خطر ابتلا به سرطان ها ارتباط دارد.

ماهی های روغنی: ماهی های روغن یدارای زنجیره طولانی اسیدهای چرب امگا ۳ است که اثرات قدرتمند ضد التهابی در بدن دارد. روغن ماهی همچنین حاوی ویتامین آ است، یکی از مهمترین ویتامین ها در مبارزه با سرطان. ارتباط مصرف منظم روغن ماهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان های پروستات، سینه، و روده بزرگ ثابت شده است.

کاروتنوئیدهای هویج، فلفل و سبزی: سبزیجاتی مانند هویج، فلفل قرمز و زرد، کلم پیچ، اسفناج، سیب زمینی شیرین و .. حاوی کاروتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین آ تبدیل می شوند و ثابت شده اثرات ضد سرطان دارند.

زنجبیل: زنجبیل خام حاوی مزایای بسیار مهم در مبارزه با سرطان است و یک محصول مفید ضد التهابی در بدن به شما می رود. مصرف منظم زنجبیل با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده ارتباط دارد، منجر به کاهش سطح قند خون می شود و در برابر سرطان های پروستات، سینه و خون نیز محافظت ایجاد می کند.

دانه ها: انواع دانه ها مانند دانه آفتاب گردان، دانه کدوتنبل، دانه کنجد و … حاوی روغن های مفید و ویتامینEو فیبر برای تقویت باکتری های مفید روده هستند. ضمن این که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

آجیل: انواع آجیل بخصوص گردو و بادام حاوی مواد ضد سرطان بسیار قوی و آنتی اکسیدان ها بعلاوه اسیدهای چرب امگا ۳ برای کاهش سطح التهاب در بدن هستند.

قارچ: شواهد نشان می دهد مصرف منظم قارچ علاوه بر این که تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است، حاوی مواد تشکیل دهنده ضد سرطان بوده و حتی برخی از انواع آن اثرات دارویی دارد.

گوجه فرنگی: تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد نشان داده که مصرف منظم گوجه فرنگی به خاطر وجود لیکوپن در آن، منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، ریه، روده بزرگ، دهانه رحم و سینه می شود.

سبزیجات برگ سبز: این سبزیجات حاوی فولات، بیوتین، کولین، اینوزیتول، نیاسین و ویتامین ب ۱۲ است که در مبارزه با سرطان بسیار موثر واقع می شود. نیاسین در کشتن سلول های سرطانی نقش اساسی دارد. همچنین مصرف این سبزیجات طول عمر را در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ افزایش می دهد.

کلم بروکلی: مانند سایر سبزیجات برگ سبز، حاوی فیبر برای از بین بردن سموم بدن است. مصرف منظم کلم بروکلی با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، پروستات، سرطان مغز و سرطان روده بزرگ ارتباط دارد.

 

سرطان و ۷ باور غلط رایج!

اطلاعات درست در مورد سرطان بسیار با ارزش است چون هرچه بیشتر در مورد آن بدانیم، بیشتر میتوانیم این بیماری را از خود دور کنیم.

 به نقل ازreadersdigestبا گذشت سالها از پیدایش بیماری سرطان، هنوز ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد تا جایی که عقاید و باورهایی غلط جای حقایق و واقعیت را در مورد سرطان گرفته اند.

باورهای غلطی که به آنها اشاره می شود، توسط پزشکان از سرتاسر جهان گزارش شده اند:

عمل جراحی می تواند باعث گسترش سرطان شود: گسترش سرطان از طریق خون یا سیستم لنفاوی است و عمل جراحی پتانسیل گسترش سرطان را افزایش نمی دهد و حتی می تواند کاهنده این سیر باشد.

تلفن‌ های همراه می ‌توانند موجب ابتلا به سرطان در مغز شوند: حقیقت این است که تلفن ‌های همراه در بعضی موارد می ‌توانند به تشکیل تعدادی از تومورهای کمیاب در مغز کمک کنند اما این باور کلی که استفاده از تلفن همراه می‌ تواند به ابتلا به سرطان منجر شود صحت ندارد.

سرطان سینه مخصوص زنان است: بر اساس مطالعات جامعه سرطان آمریکا هر ساله ۲۰۰۰ مرد در آمریکا با نتیجه مثبت آزمایش سرطان سینه خود مواجه می شوند.

سرطان یک مبارزه است و شما ناچار به پیروزی هستید: بسیاری از مردم سرطان را به عنوان جنگی تصور می کنند که بیمار مصمم و متعهد است بر آن پیروز شود. چنین تصوری نسبت به سرطان مانع نگاه به اهداف واقعی تر برای بهبود کیفیت زندگی می شود. تعیین اهداف کوچک برای حفظ سلامت کلی می تواند پیشرفت بهبود سرطان را بیشتر کند و در واقع دستاوردهای کوچک و معنی دار سیر بهبود این بیماری را بهتر خواهند کرد.

وقتی سرطان بروز می کند، هیچ چیز برای پیشگیری از آن وجود ندارد: تا ۵۰ درصد تمام سرطان ها از طریق انتخاب یک شیوه زندگی سالم مانند ورزش، رژیم غذایی، و اجتناب از سموم قابل پیشگیری هستند. توصیه متخصصان به ورزش حتی برای مدت زمان کوتاه است و این که از عادات غذا خوردن غلط مانند قند اضافی و غذاهای پردازش شده به شدت اجتناب شود.

داشتن یک ژن سرطان به این معناست که شما محکوم به سرطان هستید: بسیاری از افراد یک جهش ژنتیکی مرتبط با افزایش خطر ابتلا به سرطان دارند ولی این به معنای آن نیست که لزوما به این بیماری مبتلا خواهند شد. برخی از ژن ها را می توان روشن و برخی از ژن ها را می توان خاموش کرد و آنهم با انجام اصول زندگی سالم مانند پیروی از رژیم غذایی متعادل و ورزش.

رژیم های غذایی می توانند منجر به درمان سرطان شوند: برخی تصور می کنند که مصرف غذاهای خاص می تواند درمان کننده سرطان باشد در حالی که هنوز هیچ شاهدی برای این ادعاو جود ندارد. با این حال استفاده از میوه ها در رنگ های مختلف، سبزیجات، غلات کامل، منابع پروتئینی سالم مانند ماهی و حبوبات منجر به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان های خاص خواهند شد./