محققان آمریکایی در نتیجه یک مطالعه جدید متوجه شدند که پروتئین Cx26 به جای سرکوب تومورهای سرطانی به رشد و گسترش نوعی از سرطان سینه به نام سه گانه منفی کمک می کند.

گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، سرطان سینه سه گانه منفی نسبت به درمان مقاوم است و حدود 15 تا 20 درصد تمام سرطان های سینه را شامل می شود.
هورمون درمانی سرطان سینه، سلول های سرطانی را از تعامل با هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون که باعث رشد و گسترش سلول های سرطانی می شود، بازمی دارد.
این درحالی است که سلول های سرطان سینه سه گانه منفی فاقد گیرنده های لازم برای ملحق شدن به این هورمون ها و عوامل رشد هستند و بدون این گیرنده ها، درمان سرطان سینه موثر نخواهد بود در نتیجه میزان زنده ماندن زنان مبتلا به این زیرمجموعه سرطانسینه کاهش می یابد.
اکنون محققان موسسه تحقیقاتی کلینیک لرنر در اوهایوی آمریکا در جریان مطالعه ای موفق به کشف مسیری از سلول های بنیادی شدند که موجب ابتلا به سرطان سینه سه گانه منفی می شود.
آنها معتقدند که یک جمعیت تهاجمی از سلول های سرطانی به نام سلول های بنیادی سرطان عامل دشوار بودن درمان بسیاری ازسرطان ها ازجمله سرطان سینه سه گانه منفی است. زیرا سلول های بنیادی سرطان به خودی خود تکثیر می شوند و سریع رشد و گسترش می یابند و فنوتیپ خود را در واکنش به محیط تومور تغییر می دهند.
با این حال محققان با اظهار اینکه یافته های آنها در مرحله ابتدایی قرار دارد، ابراز امیدواری کردند که هدف قراردادن سلول های بنیادی سرطانی بتواند به ابداع درمان های جدیدی منجر شود که میزان موفقیت درمان و عوارض را تقویت می کند.
محققان در این مطالعه پروتئینی به نام Cx26 را مورد مطالعه قرار دادند که متعلق به طبقه ای از پروتئین های connexin است. زمانی گمان می رفت که این پروتئین تومورها را سرکوب می کند اما تحقیق جدید نشان می دهد که با کمک به انتقال سلول به سلول از رشد تومور حمایت می کند.
آنها با مقایسه بافت سینه سالم با بافت سینه مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی متوجه شدند که Cx26 در بافت سینه بیمار در قیاس با بافت سینه سالم به بیشترین میزان بیان می شود.
محققان همچنین مشاهده کردند که سطوح این پروتئین در سلول های بنیادی سرطانی در قیاس با سلول های بنیادی غیرسرطانی بالاتر است و این پروتئین در داخل سلول بیان می شود.
به علاوه محققان متوجه شدند که Cx26 با دو پروتئین دیگر که به طور مستقل به نگهداری و رشد تومور کمک می کنند، ارتباط دارد.
این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

سیگار

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ، ایرج حریرچی در نشست خبری در ارتباط با مصرف دخانیات در کشور اظهار داشت: حدود 7 میلیون سیگاری در ایران وجود دارد که صد هزار نفر آنها نوجوانان هستند و مصرف نکردن دخانیات بزرگ‌ترین عامل پیشگیری از سرطان به شمار می‌رود.

وی افزود: در سیگار 7 هزار مواد شیمیایی وجود دارد و به طور کلی در مواد  دخانی 70 ماده سرطان‌زا بوده که مردم باید این موضوعات را مدنظر قرار دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دخانیات سالانه 7 میلیون نفر را می‌کشد،‌گفت: 900 هزار نفر از این تعداد کسانی هستند که دخانیات مصرف نمی‌کنند ولی در معرض دود آن هستند.

حریرچی به مرگ سالانه 55 هزار ایرانی به دلیل دخانیات اشاره کرد و گفت: 90 درصد سرطان ریه به دلیل استعمال سیگار است و 14 سرطان نیز ارتباط نزدیکی با دخانیات دارند.همچنین سالانه در کشور 10 هزار میلیارد تومان سیگار خرید و فروش می‌شود در حالی که هزینه درمانی مستقیم بیماران ناشی از دخانیات 20 تا 30 هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: مصرف سیگار، عامل مرگ سالانه 7 میلیون نفر در دنیا است و 900 هزار نفر از آنها، در معرض دود سیگار قرار دارند، در ایران سالانه 55 هزار نفر به دلیل مصرف سیگار و دخانیات، جان خود را از دست می دهند، بیش از 90 درصد از موارد ابتلا به سرطان ریه، ناشی از مصرف سیگار است. مصرف سیگار و دخانیات حداقل 14 نوع سرطان ایجاد می کند

حریرچی افزود: در ایران سالانه 10 هزار میلیارد تومان، صرف خرید سیگار می شود،  هزینه درمان مستقیم بیماری های ناشی از مصرف مستقیم دخانیات و سیگار، سالانه 20 تا 30 هزار میلیارد تومان و هزینه های غیرمستقیم آن، حدود 40 هزار میلیارد تومان است، هر سال 80 هزار میلیارد تومان صرف خرید، هزینه درمان مستقیم و غیرمستقیم بیماری های ناشی از مصرف سیگار می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: آموزش و پیشگیری در کاهش مصرف سیگار و دخانیات موثر است اما تجربه دنیا نشان داده که این اقدامات کافی نیست، مهمترین و موثرترین استراتژی برای کاهش مصرف سیگار و دخانیات به ویژه در سنین جوانی و نوجوانی و اقشار متوسط و پایین جامعه، گرانی سیگار و افزایش مالیات است که درآمد حاصل از آن می تواند صرف آموزش، ورزش همگانی و بهداشت و درمان شود.

وی ادامه داد: گرانی در مواد دخانی و مخدر، بسیار خوب است چراکه قدرت خرید مردم در این موارد، کاهش می‌یابد، سازمان بهداشت جهانی بهترین نرخ مالیات بر سیگار را 75 درصد در سطح عرضه می‌داند، پس از 11 سال از تصویب قانون جامع کنترل دخانیات،سود حاصل از دخانیات به سرمایه دار می‌رسد.

حریرچی گفت: در صنایع دخانی در کشور، 3 هزار نفر اشتغال دارند که البته با منافع حاصل از مالیات 75 درصدی در سطح عرضه، می‌توان از آنها در سایر صنایع استفاده کرد.