کد خبر:۵۷۲۱۵
تاریخ انتشار:۰۵ مرداد ۱۳۸۸ – ۱۶:۲۱۲۷ July 2009
سرطان های دستگاه گوارش به دلیل به کارگیری کودهای نیترات در کشور رو به گسترش است

در حالی که کشورهای پیشرفته دنیا استفاده از کودهای حاوی نیترات و کادمیوم را به دلیل سرطان زا بودن آن حذف کرده اند، برای واردات این کودها به کشور یارانه پرداخت می شود.

دبیر پنجمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران با هشدار نسبت به شیوع سرطان های دستگاه گوارش گفت : بقایای سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی سلامت ایرانیان را به خطر انداخته و ضروری است از به کارگیری کودهای ازت ممانعت به عمل آید .

دکتر پیام آزاده که به مناسبت برپایی پنجمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران که ۲۸ تا ۳۰ مهر ماه در تهران برپا می شود، سخن می گفت با اعلام این خبر افزود: پژوهش های مبتنی بر شواهد، نشان داده که “نیترات” باعث سرطان گوارش می شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از کودهای اوره-فسفره سبب بزرگ و سنگین شدن سیب زمینی ها می شود،‌ تصریح کرد:‌ کود ازت به عنوان یک عامل سرطان زا شناخته شده و در حالی مردم را به خوردن سبزی و سیفی جات به منظور مقابله با سرطان ترغیب می کنیم که به دلیل استفاده از کود ازت این سبزیجات منشا سرطان ها هستند.

دکتر آزاده یادآور شد: گیاهان غده ای مانند سیب زمینی بیشتر کودهای اوره – فسفره جذب می کنند و دلیل تیره و سیاه شدن سیب زمینی پس از برش خوردن و در معرض هوا قرار گرفتن، وجود نیترات است که همان گونه که اشاره شد،‌ ماده ای سرطان زاست.

وی اظهار داشت : مصرف بیش از حد سموم دفع آفات در شمال کشور باعث افزایش روز افزون سرطان های دستگاه گوارش در این مناطق شده است .

دبیر پنجمین کنگره انجمن سرطان ایران با تاکید بر اینکه سال هاست که کشورهای توسعه یافته به ویژه امریکا، بهره گیری از کودهای ازت را به دلیل سرطان زا بودن آن ها برای مردم ممنوع اعلام کرده اند، یادآور شد: این در حالیست که در کشور ما برای واردات این کودها یارانه پرداخت می شود که ضروری است، مسئولان امر این هشدار را جدی گرفته و در جهت کاهش آمار سرطان در کشور گام های اساسی بردارند.

وی گفت: پنجمین همایش سالانه انجمن سرطان ایران که طی روزهای ۲۸ تا ۳۰ مهر ماه در مرکز همایش های رازی تهران برپا می شود، امسال محوریت خود را بر سرطان های دستگاه گوارش متمرکز ساخته، قصد دارد، موضوع فوق را به بحث و هم اندیشی میان متخصصان و مسئولان امور بهداشتی کشور گذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.